Getat- Geleneksel Ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Nedir ?

0
52

Getat- Geleneksel Ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Nedir ?

“Geleneksel ve tamamlayıcı tıp” bedensel, zihinsel ve ruhsal hastalıklardan korunma, tanı koyma, iyileştirme ve tedavi etmekle beraber sağlıkta iyilik halinin sürdürülmesinde kullanılan, farklı kültürlere ait teori, inanç ve tecrübelere dayalı bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür

Geleneksel tamamlayıcı alternatif tıp birden fazla alt kategoride oluşmaktadır. Atalarımızdan bize kalan en önemli miraslardan bir tanesi geleneksel tıp yöntemlerdir.

Eski çağ insanlarının yakalandıkları hastalıklara karşı bir kurtuluş yoluna ihtiyaçları bulunduğu aşikar. Aslında aranılan kurtuluş yolu, geleneksel tedavi yöntemlerini ortaya çıkartmıştır diyebiliriz. O zamanlarda, hastalıkların bulunmasında ya da tedavisinde kullanılabilecek teknolojinin kıtlığı sebebiyle bitkiler, hayvansal maddeler, sular ve maden suları, taşlar ve dini yöntemler kullanılmaktaydı.

Bugün bilimsel tıp yöntemlerinin yerine kullandığımız ve muadili olarak bilinen yöntemlere alternatif tıp denmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre geleneksel ve tamamlayıcı tıp “fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı -izahı yapılabilen veya yapılamayan- bilgi, beceri ve uygulamalar bütünüdür”. Kullanımı uzun bir geçmişe sahiptir.

Sağlık çalışanlarının hastalarına yeterli süreyi ayıramaması, kullanılan ilaçların yan etkilerinden kaçınma gibi nedenlerden dolayı; hastaların geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemlerine olan ilgisi artmıştır.

Zamanla bu yöntemlerin kullanımının daha da artacağı öngörülmektedir. İnsanları bu yöntemlerin zararlı etkilerinden korumak ve yetkisiz kullanımların önüne geçmek için Türkiye’de ve dünyada çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Bu amaçla Türkiye’de en son 27 Ekim 2014 tarihli “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği” yayınlanmıştır.

Bu yönetmelikte 15 yöntem kabul görmüş ve kullanım alanları ifade edilmiştir. Bunlar fitoterapi, mezoterapi, larva uygulaması, proloterapi, kupa uygulaması, müzik terapi, hipnoterapi, homeopati, sülük tedavisi, ozon uygulaması, osteopati, refleksoloji, akupunktur, apiterapi, kayropraktiktir. Genelde hastalar bu yöntemleri kullandıklarını hekimlerine söylememektedir.

Hastaları bu yöntemleri kullanmaya iten sebep ne olursa olsun, bilinçsiz kullanım sonucunda tanı koymak gecikebilir, yan etkiler ortaya çıkabilir, ya da bu yöntemleri uygulama yetkisi olmayan kişiler tarafından zarara uğratılabilirler.

Bu nedenle hekimler hastaların bu tarz eğilimlerinin farkında olmalı ve onları bilinçlendirerek hatalı kullanımdan korumalıdırlar.

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında usulsüz ve bilgisizce yapılan uygulamaları önüne geçmek amacıyla sağlık bakanlığı 27 ekim 2014’te yayınladığı bir yönetmelikte GETAT uygulamaları yetkisini yalnızca bu alanda sertifikalı eğitim programlarını başarıyla tamamlamış hekimlere ve sadece kendi alanında uygulama yapmak üzere diş hekimlerine verilmiştir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz