Hipnoz; psikolojik, medikal ya da dental tedavilere ek olarak uygulanır.

0
155

Hipnoterapi: Hipnoz, periferal farkındalığın etkisizleştirildiği kognitif bir prosestir. Analitik kognisyon, hafızada, algıda ve fizyolojide istem dışı değişikliğe sebep olabilir. Standart olarak uygulanan hipnoz; psikolojik, medikal ya da dental tedavilere ek olarak uygulanır.

Hipnoterapi, hipnoz uygulaması ile gerçekleştirilen tedavilere verilene genel addır. Tıp dünyasında psikolojik bir işlem olarak kabul edilmesinden dolayı bir psikoterapi yöntemidir. Birçok ülkede çok eski tarihlerde dahi bu yöntem ile tedaviler yapılmaya çalışılmış ve uygulanmıştır. Ülkemizde de hipnoz tekniği ile hastalık tedavisi konusunda, Sağlık Bakanlığının onayı alınmış birçok tedavi yöntemi vardır.Hipnoz; psikolojik, medikal ya da dental tedavilere ek olarak uygulanır.

Hipnoterapi psikolojik ve ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemi iken hipnoz bir tedavi değildir. Hipnoz, kişi ya da kişileri bakışlar, sözler ve diğer etki yollarını kullanarak geçici bir süreliğine etki altına alma işlemidir. Etki altına alma işleminde aslında sadece bilinçaltı duruma geçmekte ve orada aktif hale gelme durumu yaşanmasıdır. Örneğin gün içerisinde bir konu hakkında çok dikkatli bir düşünceye daldığımızda aslında bilinçaltına geçmekte ve bir nevi hipnotize olmaktayız.

Hipnoterapi Nasıl Yapılır? Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

Tıp dünyasında giderek yan etki ve zararları en aza indirecek tedavi yöntemlerinin kullanılması hedeflenmektedir. Alternatif tıp yöntemleri içerisinde yoğun bir şekilde kullanılan hipnoterapi işlemi de insanların tedavisinde uygulanabilecek en güvenli yöntemlerden birisidir.

Genel hatları olarak hipnoterapi işlemi 3 aşamadan oluşmaktadır. Bu üç aşama; transa girme, telkin verme ve transtan çıkma olarak sıralanabilir. En zor ve en uzun süre gerektiren aşaması transa geçme aşamasıdır. Bireyden bireye çok büyük farklılıklar yaşanabilmektedir.Hipnoz; psikolojik, medikal ya da dental tedavilere ek olarak uygulanır.

Transa geçiş aşamasında kişi çevresinde olanları algılayabilmekte ve analiz edebilmektedir. Trans haline geçen bir bireye daha sonraki aşama olan telkin yani komut verme işlemleri yapılmaktadır.

Bilinçaltına gönderilen mesajlar sayesinde hastanın sorunlarını yenmesinde zihinsel ve daha sonraki süreçte fiziksel olarak uygulaması için motive destek vermektedir. Telkinlerin aktarılmasının ardından trans halinden çıkma aşaması gerçekleşmektedir.

Hipnoz işlemi yapılırken zihinsel olarak hastanın dikkatinin tedaviye odaklı olması gereklidir. Eğer tedavi istemeyen bir kişiyi hipnotize etmek istiyorsak bu işlem tedavi sürecinin sabırsızlıkla bekleyen bireylere göre çok daha zor bir şekilde gerçekleşmektedir. Hatta çoğu durumda tedavi mümkün değildir.Hipnoz; psikolojik, medikal ya da dental tedavilere ek olarak uygulanır.

Hipnoterapi işleminde tedaviyi uygulamakta olan hipnoterapistin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, hastanın gerçekten hipnotize olup olmadığını dikkatli takip etmesidir. Hipnoterapi işleminin olumlu sonuçlar vermesi ve tedavi sürecini hızlandırabilmesi için hastanın gerçekten bu tedaviyi istemesi gereklidir.

Ayrıca hipnotize edilen her bireye her istediğimizi yaptırabiliriz gibi bir kural da yoktur. Verilen komutların kişi tarafından kabul edilmesi ve uygulanabilmesi için bireyin bunu istemesi, uygulayabilme kabiliyetinin olması şarttır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz