III. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi Koronavirüs (COVİD-19) pandemisi DUYURUSU

0
279

İstanbul İli Haliç Kongre Merkezinde gerçekleşecektirilecek olan III. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi ileri bir tarihe ertelenmiştir..!

Önemli Duyuru!

Değerli Katılımcılar,

Bilindiği üzere tüm dünya için halk sağlığı tehdidi oluşturmaya devam eden Koronavirüs (COVİD-19) pandemisi nedeni ile III. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi daha önce ertelenerek 03-05 Haziran 2020 tarihlerinde yine İstanbul’da gerçekleştirilmesi planlanmıştı.

Ancak pandemi süreci devam etmekte olduğundan 03-05 Haziran 2020 tarihlerinde İstanbul’da yapılacak olan III. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi’nin ileri bir tarihte yine İstanbul’da düzenlenmesi planlanmıştır. Kongre sürecinde siz değerli katılımcıların ulaşım ve konaklamada problem yaşamaması için makul bir süre öncesinden yeni kongre tarihinin ilan edileceğini bildirir, anlayışınız için teşekkür ederiz.

Kamuoyuna duyurulur.

——————————————————–Kongreye Davet

III. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi Koronavirüs (COVİD-19) pandemisi DUYURUSU

Dünya çapında geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları giderek daha fazla ilgi görmektedir. Bu uygulamaların nesilden nesile aktarılan bilgiler olmasının ötesinde bilimsel zemine oturtulması açısından çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü de 2014 – 2023 Geleneksel Tıp Stratejisi kapsamında bu alanda yasal düzenleme yapılması ve modern sağlık sistemleri ile geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının entegre edilmesini teşvik etmektedir. Keza, DSÖ tarafından 2018 yılında yayınlanan son ICD sürümünde Geleneksel Tıbba da yer verilmektedir.

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uygulamalarına toplumun farklı kesimlerinin erişebilmesi, bu uygulamaların kanıta dayalı olarak sağlık sistemine entegre edilmesi, uygulayıcıların ve uygulamaların standardize edilmesi önem arz etmektedir. Bu amaçla kısa süre içinde mevzuat çalışmaları yaparak ve “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği” ve sonrasında “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamalarının Klinik Araştırmaları Hakkında Yönetmelik” yayımlayarak konununun hukuksal alt yapısını oluşturduk. Konunun kanıta dayalı zeminde ilerlemesi için azami hassasiyet gösterilerek pekçok üniversitemizde önce Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezleri kurularak, Ar-Ge ve eğitim çalışmaları başlatılmıştır. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Anabilim Dalları da kurularak yüksek lisans ve doktora programları açılmaktadır.

Bu bağlamda köklü bir geleneğe sahip olduğumuz gerçeğinden yola çıkarak, uluslararası arenada da sorumluluk üstlenerek, dünyanın farklı bölgelerindeki geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları alanındaki yeni gelişmelerin paylaşılması adına bilimsel altyapısı güçlü bir Uluslararası GETAT Kongresi geleneği başlattık. Bu bağlamda ilkini “Anadolu Tıbbı” vurgusu ile 2018 yılında düzenlediğimiz GETAT Kongresinin ikincisini “Kronik Hastalıklarda GETAT Uygulamaları” teması ile gerçekleştirdik.

Söz konusu kadim bir geçmişi olan Anadolu’da olgunlaşmış geleneksel tıbbımız olduğunda, ”bal“ tartışmasız özel bir yere sahip olmuştur. Bu da modern ifadesiyle Apiterapiyi akla getirmektedir. Dünya genelinde Apiterapi ile ilgili bilimsel çalışmaların artışı dikkat çekmektedir. Ülkemiz, arıcılık ve bal üretiminde dünya sıralamasında en üst seviyelerde yer almaktadır. Bugün örneğine az rastlanır bir şekilde üniversite bünyesinde apiterapi uygulama merkezlerimizin bulunması dünyada ilgi odağı olmaktadır.

Yakın geçmişte Dünya Apimondia Kongresine ev sahipliği yapan ülkemizden Uluslararası Apiterapi Federasyonu başkanının da seçilmiş olması sevindirici bir gelişme olmuştur. 3. GETAT Kongremizin ana temasının “Apiterapi” olması yönündeki talepler tarafımıza ulaşmış ve geçmişten geleceğe Apiterapi uygulamalarının bilimsel mercek altına alınacağı özel ve geniş çaplı bir kongre düzenlenmesi planlanmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Apiterapi Federasyonu’nun bilimsel destekleri ile yüksek düzeyde ulusal ve uluslararası katılımın olması beklenen ve 3 gün sürecek olan kongremizde; başta apiterapi olmak üzere farklı GETAT alanlarında sunumlar, bildiriler, posterler, çalışma grupları ve ödüller yer alacaktır.III. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi Koronavirüs (COVİD-19) pandemisi DUYURUSU

Kongre ile eş zamanlı olarak Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Fuarı da gerçekleştirilecektir. Fuar alanında kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra kamu yararına faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının tanıtım stantları ile katılımcılarımızın geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları alanındaki çalışmalarını paylaşma imkanı da sağlanacaktır. Ayrıca fuar alanında yerli ve yabancı ticari işletmeler tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerinde bulunacaklardır.

Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde, Hanımefendinin teşrifleri ile onurlandıracağı ve Dünya Sağlık Örgütü’nün teknik sponsorluğunda düzenlemekten gurur duyduğumuz 3. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi ve Fuarına katılımınız bizleri onurlandıracaktır.

Dr. Fahrettin KOCA

T.C. Sağlık Bakanı

———————————————————Kongre Hakkında

Bilindiği üzere, Dünya Sağlık Örgütü 2014 – 2023 Geleneksel Tıp Stratejisi kapsamında geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında yasal düzenleme yapılması ve modern sağlık sistemleri ile geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının entegre edilmesini teşvik etmektedir.

Ülkemizde geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına toplumun her kesiminin ulaşabilmesi ve bu uygulamaların sağlık sistemine entegre edilmesi, uygulayıcı ve uygulamaların standart hale getirilmesi önem taşımaktadır.

Bu amaçla kısa süre içinde mevzuat çalışmaları yapılmış ve “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği” ve sonrasında “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamalarının Klinik Araştırmaları Hakkında Yönetmelik” yayımlanarak hukuksal alt yapı oluşturulmuştur.

Konunun bilimsel ve kanıta dayalı zeminde ilerlemesi için azami hassasiyet gösterilerek pek çok üniversitemizde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezleri kurulmuş Ar-Ge ve Eğitim çalışmaları başlatılmakla kalmamış, belli sayıda üniversitemizde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Anabilim Dalı kurularak akademik çalışmalar başlatılmıştır.

Bu çalışmaların yanında dünyanın farklı bölgelerindeki geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları alanındaki yeni gelişmelerin paylaşılması ve uluslararası işbirliklerinin geliştirilmesi adına temsili yüksek bilimsel altyapısı güçlü bir kongre geleneği de başlatılmış bulunmaktadır.III. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi Koronavirüs (COVİD-19) pandemisi DUYURUSU

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan GETAT2020 Kongresi “Apiterapi” ana temasıyla İstanbul’da gerçekleştirilecektir. Kongremizde; başta Apiterapi olmak üzere farklı GETAT alanlarında sunumlar, bildiriler, posterler, çalışma grupları ve ödüller yer alacaktır.

Ülkemiz, arıcılık ve bal üretiminde yüzlerce tıbbi endemik bitki bulunmasının da avantajıyla dünya sıralamasında en üst seviyelerde yer almaktadır. Dünya genelinde Apiterapi ile ilgili bilimsel çalışmaların artışı, ülkemizde üniversiteler bünyesinde apiterapi uygulama merkezlerinin bulunması ayrıca Uluslararası Apiterapi Federasyonu’nun yeni başkanının da ülkemizden seçilmiş olması ülkemizin Apiterapi ülkesi olma yolunda kararlı adımlar attığını göstermektedir. Tüm bu sebeplerle geçmişten geleceğe Apiterapi uygulamalarının bilimsel mercek altına alınacağı özel ve geniş çaplı bir kongre hedeflemekteyiz.

Kongre etkinlikleri kapsamında Kongre ile eş zamanlı olarak Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Fuarı gerçekleştirilecektir. Fuar alanında kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra kamu yararına faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının tanıtım stantları ile katılımcılarımızın geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları alanındaki farkındalığı arttırılacaktır. Ayrıca fuar alanında yerli ve yabancı ticari işletmeler tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerinde bulunacaklardır. Birçok ülkeden katılım beklediğimiz fuar alanının oldukça renkli görüntülere şahitlik edeceğine inanmaktayız.

——————————————————-KONGRE YERİ

III. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi Koronavirüs (COVİD-19) pandemisi DUYURUSU

Haliç Kongre Merkezi

Sütlüce Mah. Karaağaç Cad. No.19 34445 – Beyoğlu / İstanbul / TÜRKİYE

Kongre Merkezine ulaşım, konaklama gibi detaylı bilgiler için Haliç Kongre Merkezi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
www.halic.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz