Larva (Maggot) Uygulama

0
315

Genellikle diyabetli ayaklarda oluşan yaralar için kullanılırlar. Derin yaralarda ölü dokuları temizlemesi için yaranın içine konulurlar. Bu tür hastalar sinirlerin harap olması nedeni ile zaten acı hissetmezler. Biraz mide bulandırıcı dursa da cerrahi tedaviden daha yararlıdırlar.

Halk arasında ‘yeşil et sineği’ olarak bilinen lucilia sericata’nın laboratuvar ortamında temin edilen larvaları, birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

Konya Selçuk Üniversitesi’nde (SÜ) laboratuvar ortamında temin edilen ve halk arasında “yeşil et sineği” olarak bilinen lucilia sericatanın larvaları, geç iyileşen yaraların tedavisinde kullanılıyor.

Laboratuvarda üretilen ve yara tedavisinde kullanımına başlanan 1’inci dönem yeşil et sineği larvaları, Türkiye’deki ihtiyaç duyan tüm hastanelere de gönderilecek.

“1700’lü yıllarda keşfedildiği biliniyor”

Projeyi hayata geçiren SÜ Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Uslu, Sağlık Bakanlığı’nın onayıyla, Türkiye’de halk arasında yeşil et sineği olarak bilinen lucilia sericatanın steril larvalarını kendi laboratuvarlarında üretmeye başladıklarını söyledi.Larva (Maggot) Uygulama

Üretilen larvaları ilk olarak üniversitenin Tıp Fakültesi’ne gelen hastalar üzerinde uygulanmaya başlandığını belirten Prof. Dr. Uslu, şu bilgileri verdi:

“Doktorlar tarafından 1700’lü yıllarda keşfedildiği bilinen lucillia sericatanın larvalarıyla yapılan tedavi yöntemi antibiyotik ilaçların üretilmesiyle uygulamasına son verildi. Daha sonra insan vücudu antibiyotiklere direnç geliştirince tekrardan bu larvalar ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İsrail, Avusturya başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yara tedavisinde kullanılmaya başlandı. Biz bu larvaları, Veterinerlik Fakültesinde kurduğumuz laboratuvarda, gerekli olan ısı, nem ve hava şartlarının sağlanmasıyla steril bir ortamda üretiyoruz. Bu şekilde yeşil et sineklerinin biyolojik üremesi ve larva alımı gerçekleştiriliyor.”

Daha çok diyabet hastalarının yaraları için kullanılıyor

Prof. Dr. Uğur Uslu, projenin uygulanmasına Sağlık Bakanlığı tarafından, geleneksel ve alternatif tamamlayıcı tıp olarak 2014 yılında uygulanmasına onay verildiğini, buradan hareketle üniversite bünyesinde kurulan laboratuvarda ürettikleri larvaları Türkiye’deki diğer hastanelere göndereceklerini anlattı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz