Mezoterapi nedir? Kimlere, niçin uygulanır?

0
339

Mezoterapi, akupunktur benzeri cerrahi olmayan iğneli bir tedavi tekniğidir. Sorunlu bölgenin cilt orta katmanına ilaçlı solüsyon enjekte edilerek uygulanır.

Bu solüsyonun içeriği her bir duruma, tedavi edilecek alana göre değişebilir ve kişiye özeldir. 18 yaşından büyük her sağlıklı bireye uygulanabilir.

Ancak hamile-emziren kadınlar, insüline bağlı diyabet, kanser gibi rahatsızlıkları olan kişiler bu tedaviden yararlanamaz.

Migren, adet sancıları, sporcu yaralanmaları gibi kronik-akut ağrılara, cilt-saç sorunlarına, damar hastalıklarına veya romatizmal hastalıklara uygulanır.

İğnenin enjekte tekniğine, kullanım alanına göre birçok mezoterapi türü vardır.

Günümüzde özellikle kozmetik tedavide iğnesiz mezoterapi teknikleri de kullanılmaktadır.

Mezoterapi cildin orta tabakasına ilaç karışımlarının enjekte edilmesini içeren ve cerrahi olmayan bir tedavi tekniğidir. Sorunlu bölgeye direkt enjekte edilerek ilaçların küçük miktarlarla hızla etki etmesi sağlanır. 1952’de Fransız Dr. Michel Pistor tarafından damar ve enfeksiyon hastalıklarını, spor yaralanmalarını tedavi etmek, dolaşımı artırmak, ağrıları gidermek amacıyla geliştirilmiştir.

Kozmetik dermatolojide sık uygulanan bir tedavi tekniği olan mezoterapi, Latince meso (orta) ve terapi (tedavi) kelimelerinden türetilmiştir ve orta deri tedavisi anlamına gelir.

Mezoterapi ne işe yarar?

Mezoterapide uygulanan ilaç karışımları hialuron asit, antioksidanlar, vitaminler, mineraller, hormonlar, enzimler ve amino asitlerden hazırlanır. Bu maddelerin doğrudan cilde verilmesi kolajen ve elastin gibi yapıları uyararak ve o bölgedeki kan dolaşımı, lenfatik dolaşım ve bağışıklık yanıtını düzenleyerek cildin yenilenmesine yardımcı olur. Ne kadar doğru oran ve seanslarda yapılırsa sonuçları o kadar başarılı olur.

 

  • Mezoterapinin faydaları

  • Kırışıklık, çatlak, leke gibi cilt sorunlarını, selülitleri, bölgesel yağları giderebilir.
  • Kelliği önleyebilir ve alepsi (saçkıran) gibi bazı saç sorunlarını tedavi edebilir.
  • Kronik-akut ağrıları dindirebilir.
  • Bazı romatizmal enfeksiyonlara, damar rahatsızlıklarına iyi gelebilir.
  • Sporcu yaralanmalarını iyileştirebilir..

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz